Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Literatura

Cele S.M.A.R.T.

Ustalając cele, rozważ użycie metody SMART. Korzystanie tej metody zapewnia strukturę, która sprawia że cele są konkretne, wymierne, osiągalne, odpowiednie i związane z czasem.

Prokrastynacja

Prokrastynacja, czyli „znów zostawiłem to na ostatnią chwilę” - Wykład - dr Marek Wypych 

How Brands Grow Byron Sharp

How Brands Grow Byron Sharp

Must Have dla każdego marketera. 

Autor bazując na danych rynkowych oraz przykładach różnych marek obala mity na temat lojalności konsumentów oraz stawia tezy, które prowadzą do wzrostu sprzedaży marek. 

Poniżej podstawowe zasady opisane w książce:

Siedem naukowo opracowanych zasad rozwoju marki.

 • Stale docieraj do wszystkich nabywców kategorii (komunikacja i dystrybucja) - unikaj martwych komunikacyjnie okresów 
  Upewnij się, że konsumenci mogą w prosty sposób kupić Twoją markę (przekaż, jak marka pasuje do życia użytkowników)
  Bądź zauważony (zwróć uwagę i skup się na wyeksponowaniu marki)
  Odśwież i buduj struktury pamięciowe w głowach konsumentów (szanuj istniejące struktury, które sprawiają, że marka jest łatwa do zauważenia i łatwa do kupienia)
  Twórz i korzystaj z wyróżniających się assetów marki (użyj wskazówek umysłowych, aby zostać zauważonym i pozostać na szczycie umysłu)
  Bądź konsekwentny (unikaj niepotrzebnych zmian, zachowując świeże i interesujące informacje)
  Pozostań konkurencyjny (zarządzaj marką tak aby była łatwą do kupienia i unikaj barier konsumenckich)

Pozycja, która naprawdę może zmienić Wasze postrzeganie działań marketingowych. Polecam.

Siła narracji marketingowej

Siła narracji marketingowej

Marketing to kluczowy czynnik konkurowania dla wielu przedsiębiorstw dlatego zachęcam Was do zaznajomienia się z książką napisaną przez Mirosława Bujko oraz Sebastiana Hejnowskiego.

Świetna książka pełna przykładów z życia reklamy oraz mitologii budująca świadomość w jaki sposób powinno się budować narrację marek tak aby skutecznie przyciągnąć uwagę klientów. 

Marketing, PR czy manipulacja, a może wszystko razem? Autorzy pokazują, że odpowiedzią na każdy problem może być słowo - niczym zaklęcie, wypowiadane, by rzeczywistość zmieniła się w zgodnie z życzeniem. Warto je poznać.

Gdy góra lodowa topnieje - John Kotter

Gdy góra lodowa topnieje - John Kotter

Odkąd pingwiny sięgały pamięcią, zawsze mieszkały na tej właśnie górze lodowej. "To nasz dom" - powiedziałby C, gdybyś kiedykolwiek odnalazł drogę do ich świata z lodu i śniegu. Powiedziałby również: "To zawsze będzie nasz dom" To wydawałoby się całkiem logiczne z ich punktu widzenia. A jednak pewnego dnia coś się zmieniło - mały pingwin dostrzegł że ten świat stopniowo ulega zagładzie. Innym mieszkańcom góry ta perspektywa wydawała się tak nieprawdopodobna, że odrzucili tę niepokojącą wiadomość. Zmiana? Nie ma takiej możliwości? 

Wprowadzenie procesu zmian to zawsze trudny i wymagający proces. Przeczytajcie tę książkę aby dowiedzieć się jak zarządzać zmianą. 

Praktyka Zarządzania Peter F. Drucker

Praktyka Zarządzania Peter F. Drucker

Praktyka zarządzania Druckera (wydana po raz pierwszy w 1954) nawet sześć dekad po publikacji pozostaje istotną pozycją ze względu na swoje oryginalne, głębokie i ponadczasowe pomysły. Koncepcja Druckera dla organizacji jako integralnej części społeczeństwa, jego wyjaśnienie natury zadań kierowniczych, jego nacisk na skuteczne zarządzania i jego recepta na skuteczne przywództwo służyły menedżerom przez wiele lat.

Drucker podkreśla znaczenie klienta, a nie siły ekonomicznej czy rynkowej, w definiowaniu firmy. Opisuje on że „istnieje tylko jedna ważna definicja celu biznesowego: stworzenie klienta" oraz że każde przedsiębiorstwo ma dwie podstawowe funkcje - marketing i innowacje. Drucker omawia również sposób zarządzania przedsiębiorstwem - według celów.

Jeżeli przeczytaliście mój artykuł o historii strategii to wiecie że ważne są również zasoby firmy co jak mniemam dla Druckera nie miało takiego znaczenia. 

Polecam wszystkich początkującym biznesmenom i choć w 1954 nie istniał Internet, więc nie znajdziecie tam nic w temacie wpływu technologii na model zarządzania firmą to zdobędziecie podstawy zarządzania oraz poszerzycie swój biznesowy horyzont. 

On Innovation by HBR

On Innovation by HBR

Aby skutecznie wprowadzać innowacje, potrzebujesz czegoś więcej niż tylko kreatywności.

Czy masz to, czego potrzeba?

Przeczytaj 10 artykułów wyselekcjonowanych przez specjalistów z HBR.

Czołowi eksperci, tacy jak Clayton Christensen, Peter Drucker i Rosabeth Moss Kanter, dostarczają informacji i porad, których potrzebujesz, aby:

 • zdecydować, które pomysły są warte realizacji,
 • dostosować innowacje z krajów rozwijających się do rozwiniętych rynków
 • dostosować przedsiębiorstwo aby skutecznie wprowadzać innowacje
 • wybierać te z nich, które najlepiej zaspokajają najbardziej palące potrzeb klientów
 • wiedzieć w jaki sposób uniknąć klasycznych pułapek, takich jak tłumienie innowacji przez sztywne procesy.

 

The Essentials by HBR

The Essentials by HBR

Poznajcie najważniejsze aspekty zarządzania przedsiębiorstwem zebrane w jednej książce. 

Poczynając od tematu zarządzania sobą opisanym przez Druckera przez definicję czym jest strategia wg. Portera kończąc na kluczowych kompetencjach i ich wpływie na organizację opisanym przez Prahalada oraz Hemela. 

 • Zawartość: 
 • Meeting the challenge of Disruptive change - Clayton M. Christensen and Michael Overdorf
 • Competing on Analytics - Thomas H. Davenport
 • Managing Oneself - Peter F. Drucker
 • What Makes a Leader? - Daniel Goleman
 • Putting the Balanced Scorecard to Work - Robert S.Kaplan and David P. Norton
 • Innovation: The Classic Traps - Rosabeth Moss Kanter
 • Leading Change: Why Transformation Efforts Fail - John P. Kotter
 • Marketing Myopie - Theodore Levitt
 • What is Strategy? - Michael E. Porter
 • The Core Competence of the Corporation - C.K. Prahalad and Gary Hamel
Penguin and the Leviathan Yochai Benkler

Penguin and the Leviathan Yochai Benkler

Yochai Benkler przekonuje że nie jesteśmy z natury egoistami dążącymi jedynie do własnej korzyści.

Autor twierdzi że naszym głównym napędem nie jest wcale konkurencja i zyski materialne. Benkler odrzuca skrajny indywidualizm, jak i kolektywizm, jest przekonany że istnieje inny model. Współpraca oparta na solidarności i empatii.

W jaki sposób książka może Wam pomóc w jeszcze skutezniejszym zarządzaniem firmą? Ponieważ udowadnia że warto zgłębić motywację naszych pracowników, poznać ich lepiej ponieważ to nie pieniądze są dla nich głównym motywatorem lecz wartości, przekonania, atmosfera bądź jeszcze inne czynniki. Naprawdę nie trzeba stosować metody "Kija i marchewki" aby zbudować silny zespół i osiągać znakomite wyniki.

Contemporary Strategy Analysis R.M. Grant

Contemporary Strategy Analysis R.M. Grant

Robert M. Grant opisuje w kompleksowy sposób opisuje jak krok po kroku stworzyć strategię firmy. Autor posługuje się doskonałymi przykładami dzięki czemu tworzy klarowny obraz strategii. Grant opisuje doświadczenia takich firm jak: Amazon, Tesla, Tata Group, Samsung. Książka jest polecana dla studentów MBA.

Strategia Konkurencji Michael E. Porter

Strategia Konkurencji Michael E. Porter

Jeżeli chcesz skutecznie działać na rynku czyli poznać słabe i silne strony własnej firmy, zdobywać informację o konkurencji oraz jakie strategie stosować aby wygrać na rynku sięgnij po tę książkę. Szczególnie polecam dla treningu myślenia krytycznego oraz analiztycznego. Nieoceniona pomoc przy przygotowaniu analiz strategicznych.

Jak napisać wizję?

Wizja jest kluczowym elementem każdego wielkiego planu strategicznego. Plany strategiczne dotyczą kreowania przyszłości. Ta przyszłość powinna być wyrażona w Twojej wizji. Obejrzyj wideo, aby dowiedzieć się jak stworzyć skuteczną wizję.

Co to takiego ta strategia?

Zobaczcie wideo, które w prosty sposób tłumaczy czym jest strategia. 

The Lords of Srategy

Książka The Lords of Strategy jest wciągającą opowieścią o tym, jak strategia jako dążenie intelektualne napędzała rozwój firm konsultingowych w ciągu ostatniego stulecia.

Błękiny Ocean - Cirque du Soleil

Film pkazuje strategiczną zmianę opracowaną metodą "Blue Ocean" cyrku Cirque du Soleil, który zrewolucjonizował przemysł cyrkowy. Cirque de Soleil pozbył się zwierząt i kosztownych wykonawców  oraz połączył cyrkowe akrobacje i zabawę z intelektualnym wyrafinowaniem i artystycznym bogactwem teatru. Stworzył niebieski ocean pozbawiony konkurencji ze strony przemysłu cyrkowego lub teatru.