Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Proces budowania strategii 7 część

24 Kwiecień 2019r.

8:22:00

Dziś klasyka gatunku czyli jak definiować cele.

Krok 13

Określ cele niezbędne do realizacji wizji.

Dlaczego nie zaczynać strategii od wyznaczania celów?

Wielu z Was może się wydawać, że stawianie celów na tym etapie to stanowczo za późno. Wielu z Was zapewne uczono, że to cele określają strategię. Czemu zatem mam inne zdanie i uważam, że dopiero w tym kroku warto je wypisać?

Wróćmy na chwilę do wpływu analizy, którą przeprowadziliście. Gdybyśmy wypisali cele na samym początku, mogłyby silnie oddziaływać na cały proces analityczny. Konstrukcja naszego mózgu sprawia, że widząc cele, automatycznie będzie on nastawiony na szukanie potwierdzenia ich wykonalności. Wyobraźmy sobie, że naszym celem jest wzrost sprzedaży rok do roku o 20%. Istnieje duża szansa, że w takiej sytuacji w części analitycznej będziemy poszukiwali faktów na potwierdzenie, że uda nam się osiągnąć ten cel lub skupimy się na identyfikacji możliwych barier. W efekcie  wszystkie siły będą skierowane na wymyślanie planów, które w największym stopniu przysłużą się realizacji wytyczonego celu.

Nawet samo słowo „cel” ma ogromną siłę: wg Słownika języka polskiego PWN celem nazywamy „to, do czego się dąży”. Skoro już go sformuowaliśmy, należałoby ten zamiar zrealizować.

Co jednak w przypadku, kiedy zinterpretowane fakty świadczą o niskich możliwościach realizacji wytyczonych celów? Ile czasu i pieniędzy musimy stracić nim uzmysłowimy sobie, że jednak nie uda nam się ich osiągnąć?

Właśnie dlatego zachęcam do określania celów dopiero po zakończeniu części analitycznej.

Jak tworzyć skuteczne cele? Polecam Wam (chyba) najpopularniejszą metodę, czyli SMART.

Cel SMART zapewnia strukturę i możliwość śledzenia. W miejsce rozmytych ustaleń, otrzymujemy weryfikowalne plany ukierunkowane na osiągnięcie określonego celu, z jasno określonymi kamieniami milowymi. Ustalenie celów SMART zapewnia przejrzystość w całej firmie.

cz7-strategia1.png

Słowo SMART jest akronimem i oznacza:

  • Specific (sprecyzowany) – Co dokładnie chcę osiągnąć? Jaki wyobrażam sobie rezultat?
  • Mesurable (mierzalny) – Mierzalne kryteria na podstawie których można będzie stwierdzić, czy cel został zrealizowany. Powoli również na określenie kamieni milowych.
  • Achievable (osiągalny) – Czy cel jaki sobie stawiam jest wykonalny? Wróć do analizy.
  • Relevant (realny, istotny) – Dlaczego chcę go osiągnąć? Czy jest ważny dla mnie, dla mojego biznesu? Jaki ma wpływ na osiągnięcie wizji?
  • Timetable (określony w czasie) – Kiedy ostatecznie zrealizuje zadanie, Jak często mam wykonywać pracę aby zrealizować cel?

Poniżej znajdziecie kilka przykładów zarówno z obszarów biznesu, jaki i życia prywatnego.

  • Sprzedaż marki „Wyborna”: 10 mln litrów w roku finansowym 2017 (obecnie 9 mln litrów, kategoria rośnie o 10% rok do roku);
  • Wzrost frekwencji na stadionie z 12 000 do 18 000 w sezonie 2017/2018;
  • Restrukturyzacja firmy – zmniejszenie zatrudnienia do 100 osób do końca marca 2019;
  • „Schudnę trzy kilo w miesiąc zaczynając od 1 października 2010 r.; obecna waga: 60kg, tak żebym mogła zmieścić się w sukienkę ślubną”.

Trzymając się metody S.M.A.R.T. wyznaczanie celów nie powinno sprawiać Wam wielu problemów.

Zapraszam do kolejnego artykułu, w którym dowiecie się więcej dlaczego organizacja powinna podążać w jednym, spójnym kierunku.

ŹRÓDŁA:

  1. Sun Tzu, Sun Pin (2004), Sztuka wojny, Wydawnictwo OnePress.

Autor: Tadeusz Rusek

Tagi:

Podobne artykuły

Komentarze

    Skomentuj

    Zaloguj się lub zarejestuj