Wraz ze zmianą w podejściu strategicznym w latach dziewięćdziesiątych, dwóch panów Robert S.Kaplan oraz David P.Norton skupiło się na wskaźnikach określających skuteczność strategii. W tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym szóstym roku wydali książkę „The Balanced Scorecard: Translating Strategy Into Action”[1]. Koncepcja Balanced Scorecard obejmuje tworzenie zestawu pomiarów dla czterech strategicznych perspektyw:
1) Finansowej
2) Klienckiej
3) Wewnętrznego procesu biznesowego
4) Wzrostu oraz uczenia się.
Idea Balanced Scorecard łączy osiągnięcie długoterminowych celów strategicznych z codziennymi wymaganiami operacyjnymi. Jestem przekonany że ta idea pomogła rozwinąć się wielu organizacjom dzięki jasnemu zdefiniowaniu celów wynikających z wizji oraz dobranym miernikom aby sprawdzać poziom realizacji oraz diagnozować możliwe porażki aby zawczasu skutecznie ja zwalczać.
Następną pozycją, która zapiała się na kartach historii strategii była książka wydana w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym trzecim roku „Reengineering the Corporation: A Manifesto for Business Revolution” napisana przez Michela M. Hammera oraz Jamesa Champy. Autorzy skupili się na wewnętrznych procesach organizacji, podkreślając jak ważne jest, aby zapomnieć o tradycyjnych modelach biznesowych i wymyślić nową, skoncentrowaną na procesach organizację. Taką która prowadzi do lepszej wydajności. Przebudowując zasady biznesu, zyskujemy prawdziwą przewagę konkurencyjną. Reinżynieria założeń biznesowych jest fundamentalną zmianą myślenia i radykalną zmianą procesów biznesowych. Wszystko po to aby osiągnąć krytyczne usprawnienia we współczesnych miarach wydajności takich jak: koszty, jakość, szybkość czy usługi. Zarządzający organizacją zamiast pytać: Czy to co robimy możemy robić lepiej, szybciej czy taniej?. co jakiś czas powinni zadawać sobie pytanie:
Dlaczego robimy to co robimy?
W książce znajdziemy przykłady radykalnych zmian procesów choćby takich firm jak IBM czy KODAK.
Jak możemy zaobserwować koniec lat osiemdziesiątych oraz lata dziewięćdziesiąte stały się fontanną nowych pomysłów na tworzenie skutecznych strategii. Od publikacji Portera zawierającej opis przewag konkurencyjnych, przez model zmiany opisanej przez Kottlera aż po skuteczny pomiar efektów nowej strategii opisanej przez Kaplana i Nortona. Jednak jak będziecie mogli się przekonać w nowymi milenium pojawiło się wiele równie ciekawych opracowań.
[1] Strategiczna karta wyników. Wydawnictwo Naukowe PWN. Wydanie 2011.
Komentarze