Wpływ digitalizacji na formułowanie strategii – rewolucja przemysłowa XXI wieku.
Na rok przed nowym milenium Panowie Philip Evans oraz Thomas S. Wurster wydali książkę „Blown to Bits: How the New Economics of Information Transforms Strategy” opisując w niej wpływ digitalizacji biznesu na formułowanie strategii. Wg. Autorów strategia biznesowa może skupiać się na niszy przy dostępie do wielu informacji o niestandardowych produktach lub może dotrzeć do szerokiego rynku, ale z nieprecyzyjnymi informacjami, ponieważ chodzi o szeroki zasięg a nie precyzje informacji. Duża część strategii biznesowych oparta na modelu lat dziewięćdziesiątych, opiera się na tym zasadniczym kompromisie. Autorzy książki uważają iż nowa ekonomia informacji eliminuje kompromis pomiędzy precyzją i zasięgiem, rozbijając fundamenty tradycyjnej strategii biznesowej. Z książki dowiemy się jak rozprzestrzenianie Internetu na nowo definiuje kanały informacyjne łączące firmy z klientami, dostawcami i pracownikami. Coraz częściej klienci będą mieli bogaty dostęp do produktów, dostawcy wykorzystają bezpośredni dostęp do klientów, a konkurencja będzie mogła szybko kopiować modele biznesowe innych firm. Przewaga konkurencyjna okazuje się łatwa do skopiowania lub przejęcia. Autorzy „Blown to Bits” przekazują, jak budować nowe strategie, łączące szeroki zasięg oddziaływania i precyzję informacji tak aby zbudować i wykorzystać nową przewagę konkurencyjną.
Podam ciekawy przykład ze swojego życia zawodowego i historii opowiadanych przez starszych kolegów. Dołączyłem do firmy „Kompania Piwowarska” w dwa tysiące szóstym roku. Zostałem zatrudniony jako przedstawiciel do spraw marek premium. Jednak nie to co robiłem się liczy w tej historii tylko jak. Jako narządzie pracy miałem palmtopa (dla młodszych czytelników to taki smartfon początku lat 2000) gdzie raportowałem dane np. stany magazynowe klientów, obecność środków trwałych naszej firmy czy wszystkie dane potrzebne do segmentacji klienckiej. Dzięki zebranym danym nasz dział trade marketingu mógł tworzyć sprofilowane akcje marketingowe dopasowane do potrzeb klientów. Jak ma się ta historia do wpływu digitalizacji na funkcjonowanie firmy? Moi starsi koledzy opowiadali mi że jeszcze do niedawna nie było maili czy baz danych, wszystko funkcjonowało papierowo a przepływ informacji był mocno spowolniony. Firmy z braku wiedzy reagowały post factum na zapotrzebowanie rynku. Teraz jak tylko spada sprzedaż, dział planowania produkcji z dnia na dzień jest w stanie dopasować plany do danej sytuacji. Przed erą Internetu reakcja produkcji była znacznie wolniejsza a to wpływało choćby na stany magazynowe, nie wspominając o raportach finansowych. Niektórzy z Was, którzy sami doświadczyli tej zmiany mogą podać jeszcze więcej ciekawych przykładów na zmiany w funkcjonowaniu firm w tym okresie.
Warto zwrócić uwagę jak rozwój sektora IT wpłynął na przebieg globalizacji. Sporo materiału na ten temat poświęcił Thomas L. Friedman w wydanej w dwa tysiące piętnastym roku książce „The world is flat: A brief history of the Twenty-first Century. W swojej książce Friedman stawia tezę że globalizacja zmieniła podstawowe koncepcje ekonomiczne. Tytuł jest metaforą postrzegania świata jako równych szans w zakresie handlu. Friedman określił okres globalizacji 3.0, odróżniając go od poprzedniej, globalizacji 1.0, podczas której głównymi bohaterami były kraje i rządy, a także globalizacji 2.0, podczas której wielonarodowe firmy stały na czele globalnej integracji. Inspiracją do napisania książki była wizyta w jednej z Indyjskich firm gdzie Friedman zobaczył ekran ścienny, który łączył globalny łańcuch dostaw Infosys Technologies Limited. O każdej porze dnia pracownicy bez względu na to, gdzie się znajdują, mogli spotkać się za pośrednictwem wideokonferencji. Wyjazd do Indii czy Chin zainspirował autora do opisania w jaki sposób modele biznesowe muszą się zmienić, aby zachować konkurencyjność w płaskim świecie.
Friedman wyjaśnia, że "Świat został spłaszczony” przez konwergencję dziesięciu ważnych wydarzeń politycznych, innowacji i przedsiębiorstw:
- Upadek muru berlińskiego - wydarzenie to wyzwoliło miliony ludzi i zasygnalizowało koniec komunizmu. Zmiana z centralnie planowanych gospodarek na demokratyczne, wolnorynkowe modele.
- World Wide Web i Internet - użytkownicy mogą wymieniać się błyskawicznie treściami czy aplikacjami. Internet stworzył platformę do łączności i udostępniania informacji w Internecie.
- Oprogramowanie - ludzie mogli teraz współpracować podczas zdalnej pracy. Użytkownicy mogą poprzez oprogramowanie projektować, zarządzać i współpracować przy projektach oraz udostępniać dane, które były kiedyś obsługiwane ręcznie.
- Przesyłanie - Zapewniony bezpłatny dostęp do oprogramowania opracowanego przez społeczność Internatu. Aplikacje komputerowe można pobrać za darmo z Internetu.
- Outsourcing - konkretne funkcje lub zadania wykonywane wewnętrznie, takie jak księgowość czy call-center są teraz wykonywane przez zewnętrzną firmę po niższych kosztach.
- Offshoring - przenosi całą produkcję i fabrykę do zupełnie innej lokalizacji. Zmiana generuje niższe koszty pracy, niższe podatki i tańszą energię. Połączone oszczędności tworzą tańszy w produkcji produkt.
- Łańcuch dostaw - Współpraca dostawców, detalistów i klientów w celu tworzenia wartości podczas produkcji i dystrybucji produktu. Przyjęcie wspólnych standardów przemysłowych.
- Insourcing - Małe i średnie firmy są w stanie świadczyć usługi na rzecz dużych łańcuchów dostaw bez wygórowanych kosztów.
- Komunikacja - Zapewnia powszechny dostęp do informacji i badań naukowych. Każdy, kto ma połączenie z Internetem, może uzyskać dostęp do wiedzy ze światowych bibliotek.
- Łączność bezprzewodowa - Dostęp bezprzewodowy utworzył mobilne społeczeństwo, dzięki czemu praca nie jest już związana z stacjonarnym miejscem. Całą zawartość można teraz zdigitalizować, udostępnić zdalnie i zmienić kształt.
Friedman zuważa że zwycięzcami globalizacji 3.0 będą ci, którzy najszybciej poznają nawyki, procesy i umiejętności, które kształtują kolejne wielkie zmiany.
Ciekawie wpływ Internetu na świat funkcjonowanie biznesu opisuje w książce „Here comes Everybody:The Power of Organizing Without Organizations” Clay Shirky. Autor pokazuje jak kurczy się przewaga wielkich korporacji nad klientem. Zobaczcie sami film, w którym Clay opisuje przykład działań banku HSBC. Bank aby zdobyć klientów - absolwentów, używa promocji cenowej, z której się z czasem wycofuje. Jednak studenci zrzeszyli się w social mediach i ten ruch pozwolił na wyrównanie ich szans z wielkim bankiem, ponieważ liczba osób w grupie rosła, sprawą zainteresowały się tradycyjne media. A przecież, nikt z wielkich biznesów nie lubi negatywnego PR[1].
Aby jeszcze lepiej zrozumieć świat strategii warto sięgnąć po książkę „The Lords of Strategy. The Secret Intellectual History of the New Corporate World”[2] napisaną przez Waltera Kiechela.
Autor opisuje świat kluczowych firm konsultacyjnych oraz ich wpływ na ówczesny biznes. Pozycja obejmuje historię branży konsultingowej od tysiąc dziewięćset trzydziestego do dwa tysiące dziewiątego roku. Kiechel opisał kluczowe insight strategiczne opracowanie przez takie tuzy strategii jak: Bruce Henderson, Bill Bain, James McKinsey, Marvin Bower, Michael Porter, Tom Peters. Książka oferuje także dogłębną analizę ram i ideologii strategii. Walter Kiechel zachęca do poznania historii i zmian zachodzących w procesach strategicznych aby je lepiej zrozumieć i ich wpływ na biznes. Wg. Autora możecie stworzyć coś przełomowego, jeśli wiecie i rozumiecie, co wydarzyło się w przeszłości. Kiechel dzieli się z nami faktem iż w Stanach Zjednoczonych w tysiąc dziewięćset czterdziestym ósmym roku było tylko około 3000 absolwentów programu MBA a w dwa tysiące szóstym było ich już 146 000. Pokazuje to realny wpływ tych ludzi na funkcjonowanie biznesu. Zdobyta wiedza posłużyła do wykreowania strategii opartych o analizę rynku, wewnętrznych zasobów czy przewag konkurencyjnych a proces strategiczny wzbogacił się o nowe teorie. W książce znajdziemy również przykłady interesujących struktur biznesowych, kulturowych i związanych z opłacalnością, które pojawiły się w związku z digitalizacją biznesu. Zagadnienia obejmują pojęcia własności intelektualnej, wprowadzenie nowych strategii marketingowych czy definicję klienta. Postępy technologiczne zdecydowanie wpływają na każdy aspekt biznesu w każdej branży. Autor dzieli się z nami historiami o nowych technologiach, potrzebach konsumentów i absolutnej konieczności wdrożenia tej wiedzy do nowego modelu biznesowego. Warto sięgnąć po tą pozycję aby zapoznać się z kluczowymi osobami kształtującymi proces strategiczny. Szczególnie jeżeli wcześniej nie sięgnęliście po książki Portera czy Hendersona. Sami zdecydujecie czy warto dowiedzieć się więcej o ich pracach i sięgnąć po ich książki. Zapraszam do obejrzenia ciekawego wywiadu z Walterem Kietchelem. https://www.youtube.com/watch?v=eSl_mgdsM2E
Zapraszam do czytania kolejnego artykułu na temat wpływu procesów na działanie biznesu.
[1] https://www.youtube.com/watch?v=fSJCcDiD-zw
[2] The Lords of Strategy. The Secret Intellectual History of the New Corporate World Wydanie 2011. Wydawnictwo: Harvard Business School Press
Komentarze