Kolejnym etapem zapisanym na kartach historii strategii są obecne czasu. Obecnie biznes jest bardzo dynamiczny, każda firma szuka swojego sposobu na sukces jednocześnie kopiując się wzajemnie. Nie ma jasnych kryteriów jak prowadzić skutecznie biznes. Liczą się szybkie efekty w dynamicznym środowisku. Ze względu na skomplikowany proces jakim jest obecnie konstruowanie strategii uwzględniający wszystkie niezbędne parametry, zarządzający firmami skupiają się na działaniu. Ma to swoje odzwierciedlenie w literaturze na temat strategii.
Usprawnianie procesów.
W dwutysięcznym pierwszym roku ukazała się książka “Leaning into Six Sigma: The Path to Integration of Lean Enterprise and Six Sigma” opisująca koncepcję Lean Six Sigma skupiającą się na mierzeniu i redukcji zmienności w procesach oraz osiąganiu wyznaczonych celów, którymi najczęściej jest skrócenie czasu danego procesu. Autorzy Barbary Wheat, Chuck Mills oraz Mike Carnell wyjaśniają w prosty sposób, metodologię rozwiązywania problemów Six Sigma MAIC (pomiar, analiza, doskonalenie i kontrola) oraz przekonują dlaczego powinna być ona połączona z metodologią 5S Lean Enterprise.
System Lean pochodzi z Japonii i został opracowany na bazie systemu "Just in time" Sakichiego Toyoda oraz jego syna Kiichiro Toyoda, założyciela Toyota Motor Corporation. Toyota Production System (TPS) to zintegrowany system socjotechniczny opracowany przez Toyotę, który obejmuje filozofię i praktyki zarządzania. TPS prekursor "Lean manufacturing", organizuje produkcję i logistykę, w tym interakcje z dostawcami i klientami aby dostarczyć klientom produkty lub usługi jakich oczekują, w jak najprostszy i najszybszy sposób.
System Six Sigma jako metoda zarządzania jakością, została wprowadzona w połowie lat osiemdziesiątych przez Boba Galvina syna założyciela Motoroli oraz Billa Smitha. Nazwa wzięła się ze statystyki gdzie sigma oznacza odchylenie standardowe zmiennej. System opiera się na teorii iż błędy w procesach występują z pewnym prawdopodobieństwem, które można opisać rozkładami statystycznymi. Celem na poziomie Six Sigma jest zatem zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia defektów do 3,4 defektu na milion okazji. W ten sposób podejście Six Sigma może prowadzić do zwiększenia powtarzalności procesów a co z tym idzie ograniczenia kosztów. System skutecznie już w latach osiemdziesiątych wdrażał Jack Welcha w firmie General Electric.
W dużym skrócie oba systemy polegają na ciągłym usprawnianiu procesów czego efektem jest choćby niższy koszt dostarczania produktu czy usługi do klienta a to jak wiadomo z książki Michela Portera może stanowić jedną z barier wejścia dla konkurencji.
Komentarze