Praca od podstaw czyli koniec ze złymi strategiami. Diagnoza kluczowego problemu.
Good & Bad Strategy, wydana przez Richard Rumelt w roku dwa tysiące jedenastym książka jest wg. Mnie najciekawszą pozycją opisującą czym jest a czym nie jest strategia, jednocześnie kończy opowieść o historii strategii. Rumelt w doskonały sposób pokazuje czym różnią się: ambicja, cele, wyobrażenia od prawdziwej strategii.
Autor obnaża wiele złych strategii, począwszy od „puszystych celów” po „groch z kapustą”. Przykładem „warzywnej” złej strategii jest opisany w książce plan strategiczny Los Angeles Unified School District. Składał się on z siedmiu strategii, dwudziestu sześciu taktyk oraz stu dwudziestu trzech działań. Brzmi imponująco, prawda? Musimy jednak pamiętać, że strategia może być tylko jedna. Strategia jest zbudowaniem mostu pomiędzy ambicjami a celami; nie jest zaś zbiorem działań zaplanowanych w celu osiągnięcia założonych celów.
Strategia to spójne połączenie polityki firmy oraz jej wszelkich działań zaprojektowane i użyte tak aby odpowiedzieć na zdiagnozowane kluczowe wyzwanie. (Coherent mix of policies and actions designed to surmant high stake challanges )
Richard Rumelt jako jeden z nielicznych poprzez wiele doskonałych przykładów ( fakt niektóre są z innej epoki ale świetnie obrazują czym jest a czym nie jest strategia) opisuje proces tworzenia strategii w logiczny, systematyczny sposób.
Książka Richarda Rumelta utwierdziła mnie w przekonaniu, że najistotniejszym elementem strategii jest diagnoza. Założone działania muszą wynikać ze zdiagnozowanych kluczowych problemów. Jeżeli nie wiemy, gdzie tkwi przyczyna problemu, a nasza „strategia” jest planem określającym jego rozwiązanie, nie mamy do czynienia ze strategią, a planem działania.
Komentarze