Od unikania wojen po głębokie zrozumienie działających sił i dobranie adekwatnych działań. Ponad 2500 lat historii.
Jak widzicie historia obdarowała nas wieloma niesamowitymi teoriami i praktykami strategii. Oczywiście Sen Tzu i Sen Pin, stosując uproszczenie, opisywali proces strategiczny jako unikanie wojen lecz aby tego dokonać musieli przeanalizować szczegółowo zasoby i działania swoich konkurentów. Czyli kluczowa była diagnoza. Początek XX wieku stał pod znakiem tworzenia monopoli, liczyła się tylko siła w danym sektorze a zwycięzca mógł być tylko jeden. Wraz z rosnącą konkurencją na rynku coraz większe znaczenie nabierały marki. Biznes rywalizował nie tylko produktem a marką, dzięki czemu biznes stał się jeszcze bardziej konkurencyjny. Aby lepiej zarządzać skomplikowaną strukturą biznesową otrzymaliśmy prezenty w postaci macierzy Hendersona czy analizy strategicznej Portera aby lepiej rozumieć działające na nas siły. Lata osiemdziesiąte skupiły się na wgląd na wnętrze firmy. Wiele artykułów w Harvard Business Review opisywało wpływ stylu zarządzania na charakter i sukces firmy. Pomiędzy tymi okresami w różnym nasileniu strategia opierała się na doskonaleniu procesów produkcyjnych czego kwintesencją był system Lean Six Sigma. Lata dziewięćdziesiąte odznaczyły się na rozdrobnieniu teorii strategii. Ważne stały się nie całościowe procesy strategiczne a poszczególne działania. Od ciągłych innowacji świetnie uchwyconych w artykułach o Design Thinkingu czy książce Blue Ocean. Znów wrócił wątek umiejętności liderskich lecz również kompetencji poszczególnych pracowników. Finałem historii były lata po roku 2000. Koncepcja Rity McGrath o stałym poszukiwaniu przewag konkurencyjnych i jeden z moich ulubionych myślicieli strategicznych czyli Richard Rumelt z doskonałym schematem analizy kluczowego problemu oraz spójnemu działaniu.
Bardzo pomocy w opisaniu historii strategii okazał się artykuł Pracowników firmy ATKearney Jahana Aurika, Martina Fabela oraz Gillisa Jonka, dzięki któremu łatwiej było mi stworzyć szkielet tej narracji. Zachęcam do przeczytania wszystkich książek i artykułów, które znalazły się w opisie historii strategii. Zawsze uważam że warto czytać tego typu literaturę aby wyrobić sobie krytyczne myślenie, ponieważ jest to jedna z kluczowych cech strategów.
Jestem przekonany że jest jeszcze wiele, innych fascynujących artykułów oraz książek dotyczących strategii. Zapraszam do śledzenia mojego bloga, na którym będę od czasu do czasu je dla Was streszczał.
Komentarze